CategoriesÇocuklar ve Böbrek Taşı

Çocuklarda Taş Hastalığı

çocuklarda taş hastalığı

Çocuklarda taş hastalığının oluşması arka planda yatan birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Üriner sistemde (idrar yolları) ortaya çıkan bu taşlar, çocukların gelişiminde olumsuz etkiler doğurduğu için belirli tedavi ve müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

Hangi Çocuklar Risk Altındadır?

 • Genetik olarak aile bireyleri arasında taş hastalığı olması halinde, çocuklarının gelişim süreçlerinde taş hastalığı ile karşılaştığı görülmektedir.
 • Verilere bakıldığında erkek çocukları için 10 yaşlarında sıklık ile taş hastalığı görülmekte olup, kız çocuklarında ise 10 ile 18 yaşları arasında karşılaşılabilmektedir.
 • Sıcak iklimlerde yaşayan çocuklarda idrar yolları taş hastalığı yaygın olarak görülmektedir.
 • Su tüketimini az yapan çocuklarda taş hastalığı görülme ihtimali yüksektir.
 • Doğum esnasında böbrek ve üreter anomalisi olan çocuklarda görülebilmektedir.
 • Metabolik hastalığı olan çocuklarda görülebilmektedir.
 • Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam, çocuklarda taş hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda Görülen Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda böbrek taşı oluşum belirtilerinin başında idrar yaparken aşırı ağrı yaşanması gelir. Söz konusu ağrı, sosyal yaşamı etkileyebilecek düzeylere ulaşabilmektedir. Aralıklı dönemlerde idrarda kan görülebilmektedir. Çocukların bu gibi durumlarda gelişimleri de olumsuz yönde etkilenmektedir.

Çocuklarda görülen idrar yolları taş hastalığı mide bulantısı ve kusma gibi semptomlara neden olmaktadır. Bununla birlikte iştahsızlık ve sık sık idrara çıkma durumu da yaşanmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise ateş ve titremeler görülebilmektedir.

 

Çocuklarda Böbrek Taşı Teşhisi Nasıl Konur?

çocuklarda taş hastalığı

 • Çocuklarda idrar yolu taş hastalığı kan testi ile teşhis edilebilmektedir.
 • Sağlık kurumları tarafından yapılan idrar testi, böbrek taşı teşhisi konusunda son derece önemli bir tanı yöntemidir.
 • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte böbrek taşı oluşumlarının görüntülemesi cihazlar yardımıyla yapılabilmektedir.
 • Bilgisayarlı tomografi yöntemi ile kontrol edilmektedir.
 • Ultrason, çocuklarda böbrek taşı teşhisinde sıklık ile tercih edilen yöntemlerin arasında yer almaktadır.
 • İntravenöz ürogram (IVU) veya intravenöz piyelogram da nadiren kullanılabilmektedir.

 

Çocuklarda Böbrek Taşı Oluşumunun Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Çocuklarda böbrek taşının oluşumunun engellenmesi için sıklık ile bol su tüketilmesi ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi gerekmektedir. Her gün düzenli olarak en az 2 litre su tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aşırı protein tüketiminin azaltılması, böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Böbrek taşı oluşumunun en önemli nedenleri arasında yer alan aşırı tuz tüketimine sınırlamalar getirilmesi ve çocukların beslenmelerinin aileleri tarafından gözlenmesi gerekmektedir. Fazla kilolu olan çocuklar için diyet programlarının hazırlanması, böbrek taşı riskinin önüne geçmektedir.

 

Çocuklarda Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nedir?

Çocuklardaki böbrek taşı tedavileri, taşın boyu ve cinsine göre farklılık göstermektedir. 5 mm’den büyük olan böbrek taşlarının şok dalgası yöntemiyle kırma işlemleri uygun görülmektedir ancak bunun çocuk hastaların gelişimi açısından riskli yönleri bulunmaktadır. 2 cm’den büyük olan böbrek taşları için ameliyat zorunluluğu bulunmaktadır. Kırılması mümkün olmayan taşlar için ameliyat yapılması gerekmektedir.

Çocuk taş hastalarının kullanımına uygun potasyum sitrat içerikli ürünümüz Akkora hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Çocuklarda Üriner Sistem (İdrar Yolları) Taş Hastalığı

Çocukların beslenmelerine bağlı olarak böbrek taşı hastalıkları yaygın olarak görülmektedir. Ailelerin çocukların beslenmesi ve su tüketimini kontrol altında tutması, böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde etkilir. Belirli dönemlerde kontrollerin yapılması, çocukların gelişim süreçleri için gerekmektedir.

Çocuk Taş Hastalarında Tedavinin Önemi


Pediatrik taş hastalığında tedavi seçenekleri yetişkinlere göre çok daha azdır. Çocuk hastalarda genellikle cerrahi tedavi çok sık tercih edilmez. Özellikle ESWL gibi taş kırma operasyonları küçük çocuklarda kemik deformasyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hekimler çocuk hastalarda medikal tedavi olanaklarına yönelmektedir. Ancak taş hastalığının tam bir medikal tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Genellikle semptom giderici bir takım medikal tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk hastalarda güvenle kullanılabilecek taş bitkisel kökenli standardize ve stabilize ürünler de tercih edilebilir.


Çocuk taş hastalarında da Tutukon güvenle kullanılabilir, detaylı bilgi almak için tıklayın.

Çocuklarda Taş Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda Böbrek Taşı Oluşumu Artışının Nedenleri Nelerdir?

 • Düzensiz beslenme,
 • Yetersiz su tüketimi,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Zararlı taş yapıcı unsurların tüketimi,
 • Tuz tüketiminde aşırıya kaçılması,
 • Proteini yüksek besinlerin gereğinden fazla tercih edilmesi.

 

Erken Teşhis Neden Önemlidir?

Çocuklarda görülen taş hastalığının erken teşhisi tedavi süreçlerini daha hızlı hale getirmektedir. Belirtileri hissedildiği an sağlık kurumlarından destek alınması, ameliyat ve daha riskli oluşumların önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır.

 

Taş hastalığı hakkında daha fazla soruya ulaşmak için sayfamızı ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir